My tři grácie

My tři grácie

Pro lidi, kteří jsou sami sebou

Krásy češtiny

"Bohatá je naše řeč, bohatá a krásná"
Děda Kovanda v audio verzi pohádky Za humny je drak.
Chtěla jsem napsat knížku pro děti. Jsem na mateřské, sedím doma, peněz je málo, máme přece krizi, znáte to. Třeba by to vyšlo.

Už jsem skoro i věděla, jak to bude vypadat, měla jsem hlavní rámec a styl jednotlivých kapitol. Měli to být malí sourozenci. Měli by různé problémy doma, ve školce, s kamarády a tak. Každá kapitola by se týkala jednoho z nich. V noci by k nim přišla víla a přičarovala jim "výchovný" sen, který by jim pomohl situaci pochopit a nějak se s ní vyrovnat. A pak jsem vymyslela název. Mělo to být Hloupýsek (Hloupísek) a Fintilka. A zasekla jsem se na Hloupískovi (Hloupýskovi). První můj nápad byl, že se to samozřejmě píše s tvrdým y. A začala jsem se o to hádat s příbuzenstvem. Každý tvrdil něco jiného. Nenapadá mě gramatické pravidlo, podle kterého se to píše. Psala a představovala jsem si to obojí tak dlouho, až se mi nelíbí ani jedna varianta. Pořád se nemůžu rozhodnout a jiné jméno se mi nelíbí. Ne že by mě jich tolik napadalo :D

A tak zůstane svět ochuzen. Prostě už by to nebylo ono. A plačte... :DDD
Miluju češtinu. Umí spoustu věcí, je krásná a vtipná. Všimli jste si, že používáme spoustu obratů a úsloví bez přemýšlení o tom, co znamenají a jak vznikla?

Tuhle jsme doma řešili, proč se říká, že je někdo "normální debil". Jirka je toho názoru, že když je debil, tak přece není normální. Já jsem přesvědčená, že to znamená, že ten člověk je mezi debilama normální. Řekla bych prototyp debila. Jenže moje slovní zásoba je omezená od té doby, co jsem porodila, takže jsem si nevzpomněla na slovo prototyp a místo toho jsem řekla, že je to "všech debilů futrál". Přivodila jsem diskuzi na pěkných pár minut, protože kdo ví, proč se používá tenhle obrat. Vymysleli jsme, že to je proto, že ten člověk je tak velkej debil, že se do něho všichni ostatní můžou schovat. Spojili jsme si to s tím, že "futrovat" znamená něco do sebe cpát a "futra" ohraničují prostor pro vstup. A určitě by se ještě něco našlo.

Je to tak dobře? A řešíte taky takový věci, nebo jsme cvoci jen my?
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Ta neurotická snaha být normální nás přivádí k šílenství
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one